Özgür Özel’den sokak köpeği düzenlemesine ilk değerlendirme

Türkiye’nin gündeminde uzun süredir bir sorun olarak yer alan sokak köpekleri, nihayet atılacak adımlarla sorun olmaktan çıkacak.

Bu kapsamda AK Parti’nin hazırladığı düzenlemede sahiplendirilemeyen köpeklerin uyutulmasına yönelik madde kamuoyunda tartışmalara neden oldu.

Kendilerini hayvansever olarak tanımlayan mama lobileri tepki kampanyalarına sosyal medyada başladı…

Konu, bir araya gelen Genel Başkanı Özgür Özel ve Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı nin ortak basın toplantısında da gündeme geldi.

Konu hakkındaki sorulan soruyu yanıtlayan Özel, sorunun çözülmesi için bir fon kurulması gerektiğini söyledi.

TBMM’de yapılan çalışmaları referans gösteren Özel, sorunun çözülmesi için hayvan fonu kurulması gerektiğini kaydetti.

“Hayvan hakları fonu kurulmalıdır”

Özel, “Bir hayvan hakları fonu kurulmalıdır diyor raporda at yarışından aktarılacak paylar ve idari cezalardan aktarılacak paylarla bağışlardan oluşmalıdır.” dedi.

Özel sözlerine şöyle devam etti:

“Ülkemizde bir sahipsiz sokak hayvanları sorunu olduğu bir gerçektir. Son günlerde basından takip edebildiğimiz kadarıyla bu konuda bir hazırlık var. Taslak görmüş değiliz henüz.

Ancak TBMM insan kaynağı ile verilen emekle Ocak 2020’de grubu bulunan partilerin katılımıyla araştırma komisyonu kurdu raporda bu soruna yer verildi. Akademisyenler dinlendi bu konuda çok iyi bir rapor ortaya çıktı.

“Hayvanseverlerin hassasiyetleri vardır”

Bu hayvanların yaşam hakkı vardır, hayvan hakları vardır, hayvanseverlerin hassasiyetleri vardır.

“Uyutma, son tedbir olarak olarak ifade edilmektedir”

Bu köpekleri uyutalım demenin tutarlı bir tarafı yok. Uyutma hastalar, tedavi edilemeyen hayvanlar, saldırganlığı önlenemeyen hayvanlar üzerinde son tedbir olarak bilim insanları tarafından ifade edilmektedir.

On binlerce candan tasarruf edemezsiniz. Burada çok istikrarlı çok bilimsel işler yapmak gerekiyor. Kovid döneminde polpülasyon artışı olmuştur. Burada etkin kısırlaştırma yapıldığında bu sorunda hızlı bir düşüş yaşanacaktır.

Biz bu meselenin bir sınıfsal sorun haline getirilip, yoksulların tehdit altında olduğu, zenginlerin havan haklarını korumaya çalıştığı bir ikilemden çıkarılması gerektiğini düşünüyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x